طراحی و گرافیکوردپرس و طراحی سایت

رابط کاربری و گرافیک وب

رابط کاربری و عناصر مهم آن

درباره رابط کاربری و اهمیت آن می توان با ادبیاتی عامیانه اینگونه گفت. وقتی ما وسیله را برای استفاده انسانها تولید می‌کنیم باید نحوه استفاده آن نیز برای انسان ها راحت و بدون دردسر باشد. به این معنی که آنها بتوانند راحت با آن ارتباط برقرار کرده و برای استفاده کردن از آن دچار زحمت نشوند. تصور کنید یک در برای اتاق می‌سازیم این در اگر دستگیره مناسبی نداشته باشد، استفاده کردن از آن بسیار سخت خواهد بود. بنابراین دستگیره می‌تواند رابط کاربری استفاده کنندگان از این در باشد. حالا اگر یک یک فنر بسیار قوی روی آن نصب شود و آدمها برای استفاده از آن لازم باشد به دستشان فشار بیاورند، می توان گفت این رابط کاربری، یعنی دستگیره ، یک رابط کاربری نامناسب است.

در یک سایت که مشغول مطالعه بودم تا این مطلب را برای شما بنویسم، به مثال جالبی برخوردم وقتی که شما بخواهید یک تلویزیون را از جایش بلند کنید، از دستگیری آن استفاده می کنید این یعنی رابطه کاربری مناسب حالا اگر این دستگیره کوچک باشد یا استحکام کافی را نداشته باشد یا جای نامناسبی تعبیر شده باشد کاربران برای استفاده از آن به زحمت نیافتند و می شود یک رابط کاربری نامناسب.

در سایت ها اپلیکیشن ها فروشگاه های اینترنتی رابط کاربری می تواند دکمه ها و بخش های مختلف سایت باشد که اگر پرست آنها را طراحی نکنیم می تواند باعث زحمت کاربران شود و نتیجه در یک رابطه کاربری نامناسب ایجاد میشود.

پس در یک نتیجه گیری کلی می توانیم اینطور بگویم که هر چیزی که باعث می‌شود ما بتوانیم از محصولات و کالا ها استفاده کنیم و آنها را به کار بگیریم رابط کاربری محسوب می شود در ارتباط با تجربه رابط کاربری نیز می توان گفت این مطلب کاربردپذیری یا راحتی استفاده از رابط کاربری را مطرح می کند.

رابط کاربری یا User Interface

که به اختصار UI گفته می‌شود، در طراحی وب و اپلیکیشن به محیطی گفته می‌شود. چیزی که کاربر با استفاده از عناصر آن با یک سیستم، ارتباط بصری برقرار می‌کند.

هدف و وظیفه اصلی رابط کاربری در یک سایت

به زبان ساده‌تر، پوسته و ظاهر یک وبسایت یا نرم‌افزار رابط کاربری گفته می‌شود. اصلی‌ترین هدف طراحی رابط کاربری کمک به «راحتی استفاده» کاربر در کنار ایجاد فضایی دلنشین و زیباست.

عناصر مهم در طراحی رابط کاربری

در طراحی رابط کاربری، عناصر زیر بعنوان چهار اصل مهم در نظر گرفته می شود و رعایت این موارد نسبت به مباحث تزئینی و صرفا ظاهری اولویت بیشتری دارد.

  • کارایی (Functionality)
  • کاربردپذیری (Usability)
  • راحتی استفاده (User Friendly)
  • تجربه کاربری (User Experience)

البته بجز مواردی که گفته شد اصول زیر نیز در یک رابط کاربری مطلوب رعایت می شود. که برایندی از همین چهار اصل گفته شده هستند. که ما با عنوان ویژگی های یک رابط کاربری خوب به انها اشاره می کنیم.

ساختار: رابط کاربری باید معنادار، هدفمند، کاربردی و تر و تمیز باشه. باید یک مدل ثابت و مشخص داشته باشه که برای کاربر قابل درک باشه. چیزهایی که به هم ربط دارن باید کنار هم باشن و چیزهایی که به هم ربط ندارن جدای از هم.

سادگی: رابط کاربری باید ساده باشه، کارهای متداول رو باید بشه به آسانی انجام داد، به همون زبانی باشه که کاربر میفهمه و راه‌های میانبر مناسب واسه فرایند‌های دشوار یا طولانی ارائه بده.

پدیداری (قابلیت دیده شدن): طراحی باید همه اطلاعات و گزینه‌های لازم برای انجام شدن یک کار رو در اختیار کاربر قرار بده،‌ بدون اینکه با اطلاعات فرعی یا غیرضروری براش مزاحمت ایجاد کنه.

بازخورد: طراحی باید کاربر رو به زبانی که براش قابل فهم باشه نسبت به تغییرات، وضعیت‌ها، عملیات‌ها، خطا‌ها و استثنائات آگاه نگه داره.

تحمل: طراحی باید انعطاف‌پذیر و تحمل‌پذیر باشد، هزینه خطاها و اشتباهات رو کاهش بده (مثل امکان undo کردن)، در عین حال تا جایی که ممکنه از بروز اشتباه پیشگیری کنه.

آسیب های جدی در طراحی رابط کاربری

بدین‌ترتیب عناصر بصری طراحی نظیر ترکیب‌بندی، رنگ‌بندی، تصویرسازی، فونت، آیکن‌ها، بافت‌ها (Patterns)، انیمیت‌ها و حرکتها، فرمها و… به عنوان اجزای طراحی رابط کاربری باید علاوه بر زیبایی و خلاقیت، کاملا کارا و تعاملی نیز باشند. در غیر این صورت ممکن است با طراحی پوستر به جای طراحی وب مواجه شویم!

خلاقیت در کنار دانش روز

تیم ما با تجربیاتی که در انواع طراحی‌های رابط کاربری دارد همواره تلاش می کند در طراحی‌های خود خلاقیت را به گونه‌ای به کار ببرد تا لطمه‌ای به اهداف اصلی رابط کاربری و کاربرد آن نزند. از طرفی اعضای تیم ما همیشه تلاش داشته‌اند با به‌روز نگه داشتن سطح علمی خود، سبکهای طراحی روز را که معمولا در قالب Trend های نوین، نظیر طراحی تخت (Flat Design)، طراحی تمیز (Clean Design)، طراحی مینیمال، متریال دیزاین و… ارائه می‌گردد کاملا درک نموده و در جای درست خود از این مدلها و سبکها استفاده نمایند.

طراحی تعاملی بر اساس نیاز سایت

همچنین تیم طراحی و گرافیک ما در این سایت سعی دارد، با در نظر گرفتن اصول طراحی گرافیک تعاملی و نیازها و اولویت های مخاطبان، طرح هایی با هویت بصری منحصر به فرد و منطبق بر فرهنگ و باورهای مخاطبان در خوزستان ارائه کنیم. در همین راستا در کاستومایز ها نیز سعی داریم این رویکرد و شخصیت‌بخشی به رابط کاربری در تمام اجزا و عناصر آن مشاهده گردد و نوعی استایل مختص به خود را داشته باشد.

تاکید بر صفحات داخلی در طراحی رابط

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در طراحی و ساخت رابط کاربری، تاکید روی کیفیت صفحات داخلی است. از آنجایی که در بسیاری از وبسایت‌ها تصمیم‌گیری مخاطب و متقاعد شدن وی برای Call to Action در صفحات داخلی صورت می‌گیرد، این صفحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که متاسفانه در غالب وب سایت ها نادیده گرفته می‌شوند. در واقع صفحات داخلی یک سایت هستند که در نهایت بازدیدکننده را مجاب می‌کند محتوای وب‌سایت مفید بوده یا نه، محصول مورد نظر مناسب است یا نه، سازمان مورد نظر قابل اعتماد است یا نه و… .

عامل موثر در برآورد قیمت

بنابراین در طراحی رابط کاربری، تنوع الگوهای صفحات داخلی بر حسب نوع و ویژگیهای آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و همانگونه که گفته شد در برآورد هزینه و زمان نیز تاثیر زیادی دارد.

دیزاین کردن کلیه عناصر وب سایت

از طرفی تمام عناصر رایج و پرکاربرد در محتوای صفحات داخلی نظیر جداول، لیستها، عناوین رتبه‌بندی شده، کلیدها، فیلدها و فرمها و… در قالب یک UI Kit Design اجرا و در وبسایت در نظر گرفته خواهد شد. بدین ترتیب مدیران وبسایت در صورتی که هر یک از عناصر فوق را در محتوای وب سایت خود استفاده کنند، مطابق با هویت بصری و به صورت دیزاین شده نمایش داده می‌شود.

تست کاربردپذیری پیش از آغاز مرحله گرافیک

کاری که یک طراح رابط کاربری قبل از گرافیکی شدن وب‌سایت انجام می دهد چیست؟ بررسی و است رابط کاربری و کنترل طراحی رابط کاربری. ما نیز در گروه فرهنگ و تمدن با حساسیت آن را اجرا می کنیم. بهر شکل واحد طراحی مرکز طراحی سایت اهواز برای اینکه طراحی سایت یا کیفیت انجام شود، کاربرد پذیر بودن رابط را با استفاده از ابزارهای نمونه‌سازی بارهای بار تست می کند، تا مطمئن شود همه چیز همانطور کار می کند که کاربر انتظارش را دارد و می فهمد.

خلاقیت در رابط کاربری

در یک جمع بندی کلی می توان طراحی رابط کاربری را اولین محک جدی فرایند طراحی سایت برای موفقیت دانست عنصری که خلاقیت در آن نقش تعیین کننده ای دارد؛ و خلاقیت اصل جدانشدنی ساختار تفکرات حرفه ای گروه فرهنگ و تمدن است.

برچسب‌ها

مدیر

نویسنده و کارشناس تولید محتوا، مدرس دوره های علمی کاربردی توسعه وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا